ONCSM
Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Son 12 aylık satışSon 12 aylık satış nasıl kuruldu?2025 yılının satışı, artı 2026'nın ilk yarısı, eksi 2025'in ilk yarısı. Enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette 2025 rakamı yaklaşık olarak son raporun tarihindeki (30 Haziran 2026) paraya taşınır.Yöntem'de → 840,8 milyon TL (Tem 2025 – Haz 2026)
Kısaca
- Büyüyor mu?Evet, büyüyor.2026'nın ilk yarısında satışları, geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmış olarak %5,7 arttı.
- Verimli mi?Evet, satıştan kalan kâr payını artırıyor.Son dönemi 31,0 milyon TL net kârla kapattı; geçen yılın aynı döneminde 10,8 milyon TL net kâr vardı.Satıştan kalan kâr (124,0 milyon TL) net kârdan (31,0 milyon TL) büyük: satış dışı ve muhasebe kalemleri toplamda kârı 93,0 milyon TL azalttı.
- Önünde ne var?Son 12 ayda KAP'ta 9 yeni iş ve 2 ek iş duyurdu; toplamı bir yıllık satışının 1,0 katı.
- Kaynak: KAP bildirimleri ve finansal raporlar
- Son rapor: 2026 ilk yarı raporu ↗
- Sayfa kuruldu: 8 Kasım 2026 06:14
- Rakamlar nasıl denetlendi ↓
- Yatırım tavsiyesi değildir
Büyüyor mu?
Evet, büyüyor.
Değişimenflasyondan arındırılmış +%5,7
2026'nın ilk yarısında satışları, geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmışEnflasyondan arındırılmış (reel) değişimGeçen yılın rakamı genel enflasyon oranında raporun tarihindeki paraya taşındıktan sonra kalan değişim; enflasyonun üstündeki ya da altındaki kısmı gösterir, satılan miktarın değişimiyle aynı şey değildir.Yöntem'de → olarak %5,7 arttı.
2025'in tamamında %44,7 büyümüştü.
Kanıt2026 ilk yarı raporu2025 yıllık raporu
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 477,5 milyon TL | 451,6 milyon TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 709,1 milyon TL | 490,2 milyon TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
Nasıl hesapladık?
- Şirket bu raporu enflasyona göre düzeltmiş: geçen yılın rakamı da raporun tarihindeki parayla yazılı. İki rakam aynı paranın değeriyle olduğu için aradaki fark enflasyonun üstündeki büyüme.
- Bu dönem satış 477,5 milyon TL; geçen yılın aynı dönemi raporun tarihindeki parayla 451,6 milyon TL.
- En az %5 artışa "büyüyor", en az %5 azalışa "küçülüyor", arasına "yerinde sayıyor" diyoruz.
Verimli mi?
Evet, satıştan kalan kâr payınıSatıştan kalan kâr payıSattığı her 100 liradan, satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr; satış dışı “diğer” kalemler, yatırım, finansman ve parasal kazanç ya da kayıp buna girmez.Yöntem'de → artırıyor.
Açık şeridin tamamı 100 lira.
Satıştan kalan kâr payı 2026'nın ilk yarısında %26,0: sattığı her 100 liradan, malın maliyeti ve faaliyet giderleri düşülünce 26,0 lira kâr kaldı.
Geçen yılın aynı döneminde bu pay %9,7 idi; 16,3 puan arttı.
2025'in tamamında ise satıştan kalan kâr payı 20,3 puan artmıştı.
Kanıt2026 ilk yarı raporu2025 yıllık raporu
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 477,5 milyon TL | 451,6 milyon TL |
| Brüt kâr | 259,3 milyon TL | 151,5 milyon TL |
| Faaliyet giderleri | −135,3 milyon TL | −107,8 milyon TL |
| Satıştan kalan kâr | 124,0 milyon TL | 43,7 milyon TL |
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler (net) | −1,6 milyon TL | −1,7 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 122,4 milyon TL | 42,0 milyon TL |
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 709,1 milyon TL | 490,2 milyon TL |
| Brüt kâr | 319,8 milyon TL | 181,3 milyon TL |
| Faaliyet giderleri | −162,8 milyon TL | −172,3 milyon TL |
| Satıştan kalan kâr | 157,0 milyon TL | 9,0 milyon TL |
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler (net) | −3,0 milyon TL | −897.749 TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 154,0 milyon TL | 8,1 milyon TL |
Nasıl hesapladık?
- Satıştan kalan kâr payı: sattığı her 100 liradan, satılan malın maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr. Finansman gideri, kur farkı ve enflasyon muhasebesinin parasal kazanç ya da kaybı buna girmez.
- Rapordaki "esas faaliyet kârı" bunun üstüne satış dışı "diğer" gelir ve giderleri de ekler. Bu kalemler dönemden döneme çok oynayabildiği için hükmü satıştan kalan kâr payıyla veriyoruz; iki ölçü 1 puandan fazla ayrışırsa ayrıca söylüyoruz.
- "Koruyor" demek için satıştan kalan kâr payının geçen yılın aynı dönemine göre 1 puandan fazla düşmemesi gerekiyor; en az 1 puanlık artış "artırıyor".
Satıştan net kâra
Satıştan kalan kârdan net sonuca, raporun kalemleriyle.
Dönemi 31,0 milyon TL net kârla kapattı; geçen yılın aynı döneminde 10,8 milyon TL net kâr vardı.
Satıştan kalan kâr (124,0 milyon TL) net kârdan (31,0 milyon TL) büyük: satış dışı ve muhasebe kalemleri toplamda kârı 93,0 milyon TL azalttı.
Kârı en çok azaltan kalem enflasyon düzeltmesi (parasal kayıp)Enflasyon düzeltmesi (parasal kazanç ya da kayıp)Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.Yöntem'de →: −37,6 milyon TL.
- Satıştan kalan kâr
- Satış dışı ve muhasebe kalemleri (artıran, azaltan)
- Ara toplam
- Net sonuç
Dikey çizgi sıfır. Her kalem bir öncekinin bittiği yerden başlar; sağa giden kârı artırır, sola giden azaltır. Tutarın işareti de yazılı.
- Satıştan kalan kârSatıştan kalan kârSatışlardan satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr.Yöntem'de →124,0 milyon TL
- Satış dışı "diğer" gelir ve giderlerSatış dışı "diğer" gelir ve giderlerRaporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.Yöntem'de →−1,6 milyon TL
- Rapordaki faaliyet kârıRapordaki faaliyet kârı (esas faaliyet kârı)Raporun “esas faaliyet kârı” satırı: satıştan kalan kâra satış dışı “diğer” gelir ve giderlerin eklenmiş hâli; yatırım, finansman, parasal kalem ve vergiden öncedir.Yöntem'de →122,4 milyon TL
- Yatırım faaliyetleri ve diğerYatırım faaliyetleri ve diğerAsıl işin dışında tutulan kazanç ve kayıplar: duran varlık ya da menkul kıymet satışından kâr ve zarar, bunların değer artış ve düşüşleri, temettü ve bazı yatırım getirileri, iştirak ve ortak girişimlerin kârından şirkete düşen pay; içeriği dipnotlarda.Yöntem'de →+41.667 TL
- Net finansmanNet finansmanRaporun finansman gelirleriyle finansman giderlerinin farkı; borçlanmanın maliyeti, bazı şirketlerde mevduat getirisi ve kur farkının bir kısmı burada toplanır.Yöntem'de →−35,0 milyon TL
- Enflasyon düzeltmesi (parasal kayıp)Enflasyon düzeltmesi (parasal kazanç ya da kayıp)Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.Yöntem'de →−37,6 milyon TL
- Vergi öncesi kârVergi öncesi kârBütün gelir ve giderlerden sonra, vergiden önce kalan kâr.Yöntem'de →49,9 milyon TL
- Vergi ve diğerVergi ve diğerDönemin ödenecek vergisi ile ertelenmiş vergi, varsa durdurulan faaliyetlerin sonucu; ertelenmiş vergi geliri yazıldığında bu kalem kârı artırır.Yöntem'de →−18,9 milyon TL
- Net kârNet kâr / net zararDönemin vergi dahil bütün gelir ve giderlerinden sonra kalan sonucu; bağlı ortaklıklardaki diğer ortakların payı da içindedir.Yöntem'de →31,0 milyon TL
Tutarlar yuvarlandı; toplamlar son basamakta tutmayabilir.
Kalemler ne demek?
- Satıştan kalan kâr
- Satışlardan satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr.
- Satış dışı "diğer" gelir ve giderler
- Raporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.
- Yatırım faaliyetleri ve diğer
- Asıl işin dışında tutulan kazanç ve kayıplar: duran varlık ya da menkul kıymet satışından kâr ve zarar, bunların değer artış ve düşüşleri, temettü ve bazı yatırım getirileri, iştirak ve ortak girişimlerin kârından şirkete düşen pay; içeriği dipnotlarda.
- Net finansman
- Raporun finansman gelirleriyle finansman giderlerinin farkı; borçlanmanın maliyeti, bazı şirketlerde mevduat getirisi ve kur farkının bir kısmı burada toplanır.
- Enflasyon düzeltmesi (parasal kayıp)
- Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.
- Vergi ve diğer
- Dönemin ödenecek vergisi ile ertelenmiş vergi, varsa durdurulan faaliyetlerin sonucu; ertelenmiş vergi geliri yazıldığında bu kalem kârı artırır.
Kanıt2026 ilk yarı raporu
| Satıştan kalan kâr | 124,0 milyon TL |
|---|---|
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler | −1,6 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 122,4 milyon TL |
| Yatırım faaliyetleri ve diğer | +41.667 TL |
| Net finansman | −35,0 milyon TL |
| Enflasyon düzeltmesi (parasal kayıp) | −37,6 milyon TL |
| Vergi öncesi kâr | 49,9 milyon TL |
| Vergi ve diğer | −18,9 milyon TL |
| Net kâr | 31,0 milyon TL |
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi |
|---|---|---|
| Net dönem kârı (toplam) | 31,0 milyon TL | 10,8 milyon TL |
Şirket kârlılık hakkında ne diyor?
Faaliyet raporundan birebir.
Üretim süreçlerinde gerçekleştirilen teknoloji ve otomasyon yatırımlarıyla verimlilik artırılmakta; ölçek ekonomisi ve entegre üretim altyapısı sayesinde maliyet avantajı sağlanmaktadır.
Önünde ne var?
Son 12 aydaSon 12 ayda (duyurulan işler)Sayfanın kurulduğu günden geriye 12 ay; bu sürede KAP'a gelen ve tutarı ölçülebilen yeni iş bildirimleri sayılır, satışın 12 ayı ise son finansal raporla biter.Yöntem'de → KAP'ta 9 yeni iş ve 2 ek iş duyurdu; toplamı bir yıllık satışının 1,0 katı.
Duyurulan işlerin toplamı 847,3 milyon TL; son 12 aylık satışıSon 12 aylık satış (bir yıllık satış)Son açıklanan finansal rapora kadar geçen 12 ayın satışı; yıllık ve ara dönem raporlarından hesaplanır, enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette eski dönem yaklaşık olarak son raporun tarihindeki paraya taşınır.Yöntem'de → 840,8 milyon TL.
Bu, son 12 ayda duyurulan işlerin toplamı; elindeki bütün işler değil. Şirketin kendi raporunda sözleşmeleri hakkında söyledikleri aşağıda.
KanıtSon 12 aylık satış (Tem 2025 – Haz 2026)11 KAP bildirimi: 9 yeni iş ve 2 ek iş
- 5 Ekim 2026Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi35,2 milyon TLEk iş: şirket güncelleme diyor, önceki duyuru arşivde yok; tutar tam sayılır.Hesabı · KAP'ta aç ↗
- 13 Ağustos 2026İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimliği273 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 28 Temmuz 2026Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Ankara Etlik Şehir Hastanesi Başhekimliği118 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 22 Mayıs 2026Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimliği97,0 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 22 Mayıs 2026Ankara Dr.Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği36,6 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 15 Mayıs 2026Samsun Şehir Hastanesi Başhekimliği12,9 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 6 Mayıs 2026Etlik Şehir Hastanesi Başhekimliği9,2 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 16 Nisan 2026Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği141 milyon TLEk iş: şirket güncelleme diyor, önceki duyuru arşivde yok; tutar tam sayılır.Hesabı · KAP'ta aç ↗
- 10 Aralık 2025Bursa Şehir Hastanesi Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılıkları47,0 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 25 Kasım 2025Antalya İl Sağlık Müdürlüğü66,7 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 13 Kasım 2025Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi11,1 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
| Son 12 aylık satış | 840,8 milyon TL |
|---|
2025 yılının satışı, artı 2026'nın ilk yarısı, eksi 2025'in ilk yarısı. Enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette 2025 rakamı yaklaşık olarak son raporun tarihindeki (30 Haziran 2026) paraya taşınır. Bağlantı hesaba giren en son rapora gider.
Nasıl sayıyoruz?
- Son 12 ayda KAP'a iş bildirimi olarak gelen ve tutarı ölçülebilen işleri topluyoruz. Yeni iş ve ek iş (şirketin önceki bir işe eklediği ayrı tutar: ilave sözleşme, ek sipariş) kendi tutarıyla sayılır; şirketin güncelleme dediği ama önceki duyurusu arşivimizde olmayan bildirim de ek iş, tutarı tam sayılır. Şirket aynı işin yeni ya da nihai toplamını sonradan duyurursa yalnız artış sayılır (tutar artışı). Aynı iş önce ihale, sonra sözleşme olarak iki kez duyurulduysa bir kez sayılır (tekrar duyuru); sonradan feshedilen iş sayılmaz.
- Döviz tutarları duyuru günü TCMB döviz alış kuruyla TL'ye çevrilir. Bir yıllık satış, son açıklanan raporlardan hesaplanan son 12 aylık satış: son yıllık satış, artı bu yılın ara dönemi, eksi geçen yılın aynı ara dönemi; enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette eski dönem yaklaşık olarak son raporun tarihindeki paraya taşınır.
- Duyurulan tutarlar çoğu zaman birkaç yıla yayılan sözleşmeler; satış ise bir yılda gerçekleşen. Bu karşılaştırma işin şirket için büyüklüğünü söyler, gelecek yılın satışını söylemez.
Sözleşmeleri hakkında ne diyor?
Faaliyet raporundan birebir. Cümleleri bir dil modeli seçti; program her cümlenin belgede aynen geçtiğini denetledi. Seçim eksik olabilir.
02.01.2026 Tarihli KAP Açıklaması; Şirketimizin % 95 yerlilik oranı ile üretimini gerçekleştirdiği IVEIN marka ürün grubumuz ile, İngiltere Sağlık Bakanlığı'na bağlı NHS - Ulusal Sağlık Hizmetleri tarafından yaklaşık 700 hastanenin ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen ihalede şirketimizin başarılı tedarikçi olarak seçildiği ve söz konusu ihale kapsamında sözleşmesini imzaladığı daha önce kamuoyuna duyurulmuştur.
Diğer 7 alıntı
Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden açıklanan verilere göre, ihaleye katılan 3 istekli arasında verilen teklifler doğrultusunda, 141.051.834,15 TL bedel ile Şirketimiz tarafından sunulan teklif ekonomik açıdan en avantajlı teklif olmuştur.
16.04.2026 Tarihli KAP Açıklaması; Şirketimizin, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği tarafından 26.03.2026 tarihinde gerçekleştirilen "36 Ay Süreli Manuel/Tam Otomatik İnfüzyon Kemoterapisi Hizmet Alımı" ihalesine katıldığı ve söz konusu ihalenin şirketimiz uhdesinde kaldığı daha önce kamuoyuna duyurulmuştur. İhale kapsamında sunulacak hizmet alımına ilişkin sözleşme, 141.051.834,15 TL bedel ile imzalanmıştır.
13.08.2026 Tarihli KAP Açıklaması; Şirketimiz ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimliği arasında, ''60 aylık Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmet Alımı'' kapsamında toplam 272.999.916 TL bedelli sözleşme imzalanmıştır.
İhale komisyonu tarafından şirketimiz uhdesinde bırakılmasına karar verilen "3 Aylık İstanbul İli Avrupa Yakası Sağlık Tesisleri için Kemoterapi Hizmet Alımı" ihalesinin sözleşmesi 17.019.120,00 TL bedelle bağlı ortaklığımızca imzalanmıştır.
En avantajlı teklifi verdiğimizi öğrendiğimiz ihalelerde, ihale kararı kesinleşmiş, ihale sözleşmesi hazırlanmış, siparişi gelmiş ve henüz teslimatı yapılmamış bekleyen toplam 900.000 adedin üzerinde ürün mevcut olup yaklaşık 20.000.000 TL tutarında daha fatura kesilmesi beklenmektedir.
28.08.2025 Tarihli KAP Açıklaması; Şirketimiz ile Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi arasında "Samsun Şehir Hastanesi 36 Aylık Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmet Alımı İhalesi" sözleşmesi 115.520.003,24 TL bedelle imzalanmıştır.
08.10.2025 Tarihli KAP Açıklaması; Şirketimiz ile Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi arasında "24 Aylık Manuel ve Tam Otomatik/Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmeti" sözleşmesi 46.151.759,28 TL bedelle imzalanmıştır.
Satışına oranla en büyük üç iş
Duyurulduğu günkü bir yıllık satışına göre sıralı; TL karşılığı duyuru günü TCMB döviz alış kuruyla.
13 Ağustos 2026İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimliği
273 milyon TLduyurulduğu gün bir yıllık satışının %35'i
KAP · İş bildirimi Hesabı ve kanıtı
Bildirimdeki tutar cümlesi
KAPİş bildirimi13 Ağustos 2026 272.999.916 TL
16 Nisan 2026Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği
141 milyon TLduyurulduğu gün bir yıllık satışının %20'si
Ek iş: şirket güncelleme diyor, önceki duyuru arşivde yok; tutar tam sayılır.
KAP · İş bildirimi Hesabı ve kanıtı
Bildirimdeki tutar cümlesi
KAPİş bildirimi16 Nisan 2026 141.051.834,15 TL bedel ile imzalanmıştır
28 Temmuz 2026Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Ankara Etlik Şehir Hastanesi Başhekimliği
118 milyon TLduyurulduğu gün bir yıllık satışının %15'i
KAP · İş bildirimi Hesabı ve kanıtı
Bildirimdeki tutar cümlesi
KAPİş bildirimi28 Temmuz 2026 117.583.168,80 TL
Bütün işler, grafiği ve karşı taraflar: İşler (21) →
Şirketin raporundaki diğer sözleri (14)
Neyi kuruyor?
Atık yönetimi çözümlerimiz kapsamında, atık cihazlarımızda kullanılan Sitotoksik Atıklar için OncoBag ve Medikal Atıklar için MBag marka torbaların üretim süreci 2025 yılı itibarıyla otomasyona geçirilmiştir.
Üretim süreçlerinde otomasyon seviyesinin artırılması amacıyla; valf üretimi, montajı, test edilmesi ve paketlenmesine yönelik otomasyon sistemleri devreye alınmıştır.
IVEIN grubu ürünlerin seri ve kontrollü üretimi amacıyla, 750 m2 büyüklüğünde ISO 8 sınıfı temiz oda altyapısı tamamlanarak devreye alınmıştır.
Oncosem, bu pazar dinamiklerini öngörerek IVEIN markası altında iğnesiz valfli IV uzatma setleri üretimine yönelik kapasite ve otomasyon yatırımlarını 2025 yılı itibarıyla devreye almıştır.
Şirketimiz, 2021 yılında cerrahi maske üretimi için gerekli yatırımları yaparak tam otomatik cerrahi maske makinası satın alarak üretim gerçekleştirmektedir.
İleriye dönük ne diyor?
Mevcut pazar koşulları, kamu sağlık harcamalarındaki artış ve hasta bazlı, güvenli ilaç hazırlama ihtiyacının güçlenmesi doğrultusunda; kemoterapi ilaç hazırlama hizmetlerine olan talebin önümüzdeki dönemde de artarak devam etmesi beklenmektedir. Bu çerçevede şirketimiz, ana faaliyet alanlarında ciro ve kârlılığını sürdürülebilir biçimde artırmayı hedeflemektedir.
SUT fiyat güncellemeleri sayesinde Oncosem'in ciro ve FAVÖK (EBITDA) seviyelerinde güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme potansiyeli ile beraber nakit yaratma kapasitesini artırarak, finansal performansına kalıcı güçlü büyüme sağlayacağı öngörülmektedir.
Üçüncü sevkiyat, 1 TIR olarak 31/12/2025 çarşamba günü itibarıyla gerçekleştirilmiştir. Sevkiyatların, önümüzdeki aylar içerisinde planlandığı şekilde devam etmesi öngörülmektedir.
IVein ürün grubunun pazardaki güçlü kabulü ve stratejik önemi doğrultusunda satış hacminin önümüzdeki dönemlerde ülkemizde ve küresel pazarda artarak devam etmesi beklenmektedir.
Yüksek üretim kapasitemiz sayesinde ürünlerin tamamı 2025 Eylül ayı sonuna kadar teslim edilecektir.
Nereye satıyor?
Oncosem, Birleşik Krallık'taki yapılanması aracılığıyla NHS ekosistemi içerisinde tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri alanında tedarikçi olarak konumlanmıştır.
Özbekistan'da kamu-özel sektör iş birliği (PPP) modeli kapsamında sağlık altyapısına yönelik uzun vadeli bir proje başlatılmıştır.
Oncosem, Romanya'da kamu ve özel sağlık kuruluşlarına yönelik kemoterapi ilaç hazırlama sistemleri ve ilgili sarf malzemelerle faaliyet göstermektedir.
Suudi Arabistan pazarına giriş amacıyla yürütülen fizibilite ve iş birliği çalışmaları devam etmektedir.
Sayfa numarası PDF dosyasının sayfası. Kaynak belgeler: 2025 Faaliyet Raporu ↗ · 2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu ↗
Geçen yıl duyurduğu işler ve bu yılki büyümesi
İkisi yan yana; biri ötekinin tek sebebi olmayabilir, bir tahmin de değil.
2025'te o yılki satışının 1,1 katı kadar iş duyurmuştu (10 yeni iş ve 3 ek iş); 2026'nın ilk yarısında satışları enflasyondan arındırılmışEnflasyondan arındırılmış (reel) değişimGeçen yılın rakamı genel enflasyon oranında raporun tarihindeki paraya taşındıktan sonra kalan değişim; enflasyonun üstündeki ya da altındaki kısmı gösterir, satılan miktarın değişimiyle aynı şey değildir.Yöntem'de → olarak %5,7 arttı.
Kanıt2025 yıllık raporu2026 ilk yarı raporu13 KAP bildirimi: 10 yeni iş ve 3 ek iş
- 10 Aralık 2025Bursa Şehir Hastanesi Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılıkları47,0 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 25 Kasım 2025Antalya İl Sağlık Müdürlüğü66,7 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 13 Kasım 2025Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi11,1 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 28 Ekim 2025Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi34,0 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 16 Ekim 2025Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başmüdürlüğü43,4 milyon TLEk iş: şirket güncelleme diyor, önceki duyuru arşivde yok; tutar tam sayılır.Hesabı · KAP'ta aç ↗
- 8 Ekim 2025Pamukkale Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi46,2 milyon TLEk iş: şirket güncelleme diyor, önceki duyuru arşivde yok; tutar tam sayılır.Hesabı · KAP'ta aç ↗
- 28 Ağustos 2025Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi116 milyon TLEk iş: şirket güncelleme diyor, önceki duyuru arşivde yok; tutar tam sayılır.Hesabı · KAP'ta aç ↗
- 16 Mayıs 2025Batman İl Sağlık Müdürlüğü16,9 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 13 Mayıs 2025Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi11,0 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 16 Nisan 2025Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi78,9 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 16 Ocak 2025Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi21,5 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 14 Ocak 2025İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü274 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 6 Ocak 2025İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü17,0 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
| 2025 satışı | 709,1 milyon TL |
|---|
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 477,5 milyon TL | 451,6 milyon TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
Diğer şirketlerde nasıl?
66 şirkete bakınca: 2025'te satışına göre en çok iş duyuran üçte birinEn çok (en az) iş duyuran üçte birŞirketleri bir önceki yılın satışına göre ne kadar iş duyurduklarına göre sıralayıp üç eşit gruba böldüğümüzde en üstteki (ya da en alttaki) grup.Yöntem'de → 2026'nın ilk yarısındaki ortancaOrtancaDeğerler sıraya dizildiğinde tam ortada kalan değer; birkaç uç değer onu oynatmaz.Yöntem'de → büyümesi +%20,8, en az duyuran üçte birinki +%2,5.
ONCSM en çok iş duyuran üçte birde.
Tek dönem; bir tahmin değil.
Bu rakamlar nasıl denetlendi?
- Cümleleri program kuruyor. Cevaplar sabit şablonlardan; rakamlar finansal rapordan ve KAP bildiriminden. Yapay zekâ bu sayfada cümle yazmıyor: yalnız bildirimden tutarı ve karşı tarafı okuyor ve faaliyet raporundan cümle seçiyor.
- Finansal rakamlar ham raporla denetlendi. Arşivdeki 2026 ilk yarı raporlarının hepsini (138 rapor) program ham raporla karşılaştırdı; ayrıca 20 raporun 9'ar ana rakamını (180 rakam) bir Claude ajanı satır satır okudu, 180'i de tuttu.
- İşin büyüklüğü sınamada 50 bildirimin 49'unda doğru okundu. Bildirimlerdeki tutarı ve karşı tarafı bir dil modeli okuyor; ölçümün ayrıntısı Yöntem'de →
- Şirketin sözleri birebir. Program her cümlenin faaliyet raporunda aynen geçtiğini kontrol ediyor, geçmeyeni atıyor.
- Her rakamın kaynağı açılıyor; kod açık. Her bölümün altındaki “Kanıt” rakamın geldiği rapor satırını ve KAP bildirimini açar. Kod: github.com/Havali55/kapradar ↗
Sınırlar
- Tahmin, öneri ya da hedef fiyat yok. Bu sayfa yatırım tavsiyesi değildir.
- Duyurulan iş tutarları çoğu zaman birkaç yıla yayılır; satışla karşılaştırma işin büyüklüğünü söyler, gelecek satışı söylemez.
- Rapor enflasyona göre düzeltilmemişse ya da geçen yılın raporu arşivimizde yoksa büyümeyi yazmıyoruz.
- Finansal kalem denetimi yalnız 2026 ilk yarı raporlarında yapıldı. Dipnotlar arşivde yok: “diğer” gelir ve giderlerin içeriğini doğrulamadık.
- Şirketin sözlerini bir dil modeli seçti; belgede olup burada görünmeyen cümleler vardır.
Sayılar kamuya açık KAP bildirimleri ve finansal raporlardan. Sayfa 8 Kasım 2026 06:14 itibarıyla kuruldu. Yöntem ve sınırlar.