GEDZA
Gediz Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Son 12 aylık satışSon 12 aylık satış nasıl kuruldu?2025 yılının satışı, artı 2026'nın ilk yarısı, eksi 2025'in ilk yarısı. Enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette 2025 rakamı yaklaşık olarak son raporun tarihindeki (30 Haziran 2026) paraya taşınır.Yöntem'de → 1,3 milyar TL (Tem 2025 – Haz 2026)
Kısaca
- Büyüyor mu?Yerinde sayıyor.2026'nın ilk yarısında satışları, geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmış olarak %3,8 arttı.
- Verimli mi?Hayır, satıştan kalan kâr payı düşüyor.Son dönemi 30,6 milyon TL net kârla kapattı; geçen yılın aynı döneminde 47,1 milyon TL net kâr vardı.Satıştan kalan kâr (123,5 milyon TL) net kârdan (30,6 milyon TL) büyük: satış dışı ve muhasebe kalemleri toplamda kârı 92,9 milyon TL azalttı.
- Önünde ne var?KAP'ta son 12 ayda büyüklüğü ölçülebilen iş duyurmadı ve faaliyet raporunda ileriye dönük cümle bulamadık.Bu soruya kanıtla cevap veremiyoruz.
- Kaynak: KAP bildirimleri ve finansal raporlar
- Son rapor: 2026 ilk yarı raporu ↗
- Sayfa kuruldu: 8 Kasım 2026 08:17
- Rakamlar nasıl denetlendi ↓
- Yatırım tavsiyesi değildir
Büyüyor mu?
Yerinde sayıyor.
Değişimenflasyondan arındırılmış +%3,8
2026'nın ilk yarısında satışları, geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmışEnflasyondan arındırılmış (reel) değişimGeçen yılın rakamı genel enflasyon oranında raporun tarihindeki paraya taşındıktan sonra kalan değişim; enflasyonun üstündeki ya da altındaki kısmı gösterir, satılan miktarın değişimiyle aynı şey değildir.Yöntem'de → olarak %3,8 arttı.
2025'in tamamında %13,2 büyümüştü.
Kanıt2026 ilk yarı raporu2025 yıllık raporu
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 680,9 milyon TL | 656,2 milyon TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 1,1 milyar TL | 942,5 milyon TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
Nasıl hesapladık?
- Şirket bu raporu enflasyona göre düzeltmiş: geçen yılın rakamı da raporun tarihindeki parayla yazılı. İki rakam aynı paranın değeriyle olduğu için aradaki fark enflasyonun üstündeki büyüme.
- Bu dönem satış 680,9 milyon TL; geçen yılın aynı dönemi raporun tarihindeki parayla 656,2 milyon TL.
- En az %5 artışa "büyüyor", en az %5 azalışa "küçülüyor", arasına "yerinde sayıyor" diyoruz.
Verimli mi?
Hayır, satıştan kalan kâr payıSatıştan kalan kâr payıSattığı her 100 liradan, satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr; satış dışı “diğer” kalemler, yatırım, finansman ve parasal kazanç ya da kayıp buna girmez.Yöntem'de → düşüyor.
Açık şeridin tamamı 100 lira.
Satıştan kalan kâr payı 2026'nın ilk yarısında %18,1: sattığı her 100 liradan, malın maliyeti ve faaliyet giderleri düşülünce 18,1 lira kâr kaldı.
Geçen yılın aynı döneminde bu pay %19,9 idi; 1,8 puan düştü.
Rapordaki faaliyet kârı marjıRapordaki faaliyet kârı marjıRapordaki faaliyet kârının (esas faaliyet kârı) satışa oranı: sattığı her 100 liradan, satış dışı “diğer” gelir ve giderler de hesaba katılınca kaç liranın kâr olarak kaldığı.Yöntem'de → 10,2 puan düşmüş görünüyor; bunun 8,4 puanı satış dışı "diğer" gelir ve giderlerdenSatış dışı "diğer" gelir ve giderlerRaporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.Yöntem'de →: bu kalem geçen yılın aynı döneminde 74,5 milyon TL, bu dönem 19,9 milyon TL.
2025'in tamamında ise satıştan kalan kâr payı 19,5 puan artmıştı.
Kanıt2026 ilk yarı raporu2025 yıllık raporu
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 680,9 milyon TL | 656,2 milyon TL |
| Brüt kâr | 207,8 milyon TL | 217,1 milyon TL |
| Faaliyet giderleri | −84,3 milyon TL | −86,5 milyon TL |
| Satıştan kalan kâr | 123,5 milyon TL | 130,6 milyon TL |
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler (net) | 19,9 milyon TL | 74,5 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 143,4 milyon TL | 205,2 milyon TL |
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 1,1 milyar TL | 942,5 milyon TL |
| Brüt kâr | 361,2 milyon TL | 179,6 milyon TL |
| Faaliyet giderleri | −106,5 milyon TL | −138,6 milyon TL |
| Satıştan kalan kâr | 254,7 milyon TL | 41,0 milyon TL |
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler (net) | 90,3 milyon TL | 44,5 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 345,0 milyon TL | 85,5 milyon TL |
Nasıl hesapladık?
- Satıştan kalan kâr payı: sattığı her 100 liradan, satılan malın maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr. Finansman gideri, kur farkı ve enflasyon muhasebesinin parasal kazanç ya da kaybı buna girmez.
- Rapordaki "esas faaliyet kârı" bunun üstüne satış dışı "diğer" gelir ve giderleri de ekler. Bu kalemler dönemden döneme çok oynayabildiği için hükmü satıştan kalan kâr payıyla veriyoruz; iki ölçü 1 puandan fazla ayrışırsa ayrıca söylüyoruz.
- "Koruyor" demek için satıştan kalan kâr payının geçen yılın aynı dönemine göre 1 puandan fazla düşmemesi gerekiyor; en az 1 puanlık artış "artırıyor".
Satıştan net kâra
Satıştan kalan kârdan net sonuca, raporun kalemleriyle.
Dönemi 30,6 milyon TL net kârla kapattı; geçen yılın aynı döneminde 47,1 milyon TL net kâr vardı.
Satıştan kalan kâr (123,5 milyon TL) net kârdan (30,6 milyon TL) büyük: satış dışı ve muhasebe kalemleri toplamda kârı 92,9 milyon TL azalttı.
Kârı en çok azaltan kalem vergi ve diğer kalemlerVergi ve diğerDönemin ödenecek vergisi ile ertelenmiş vergi, varsa durdurulan faaliyetlerin sonucu; ertelenmiş vergi geliri yazıldığında bu kalem kârı artırır.Yöntem'de →: −89,7 milyon TL.
- Satıştan kalan kâr
- Satış dışı ve muhasebe kalemleri (artıran, azaltan)
- Ara toplam
- Net sonuç
Dikey çizgi sıfır. Her kalem bir öncekinin bittiği yerden başlar; sağa giden kârı artırır, sola giden azaltır. Tutarın işareti de yazılı.
- Satıştan kalan kârSatıştan kalan kârSatışlardan satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr.Yöntem'de →123,5 milyon TL
- Satış dışı "diğer" gelir ve giderlerSatış dışı "diğer" gelir ve giderlerRaporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.Yöntem'de →+19,9 milyon TL
- Rapordaki faaliyet kârıRapordaki faaliyet kârı (esas faaliyet kârı)Raporun “esas faaliyet kârı” satırı: satıştan kalan kâra satış dışı “diğer” gelir ve giderlerin eklenmiş hâli; yatırım, finansman, parasal kalem ve vergiden öncedir.Yöntem'de →143,4 milyon TL
- Yatırım faaliyetleri ve diğerYatırım faaliyetleri ve diğerAsıl işin dışında tutulan kazanç ve kayıplar: duran varlık ya da menkul kıymet satışından kâr ve zarar, bunların değer artış ve düşüşleri, temettü ve bazı yatırım getirileri, iştirak ve ortak girişimlerin kârından şirkete düşen pay; içeriği dipnotlarda.Yöntem'de →+10,9 milyon TL
- Net finansmanNet finansmanRaporun finansman gelirleriyle finansman giderlerinin farkı; borçlanmanın maliyeti, bazı şirketlerde mevduat getirisi ve kur farkının bir kısmı burada toplanır.Yöntem'de →−4,5 milyon TL
- Enflasyon düzeltmesi (parasal kayıp)Enflasyon düzeltmesi (parasal kazanç ya da kayıp)Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.Yöntem'de →−29,6 milyon TL
- Vergi öncesi kârVergi öncesi kârBütün gelir ve giderlerden sonra, vergiden önce kalan kâr.Yöntem'de →120,3 milyon TL
- Vergi ve diğerVergi ve diğerDönemin ödenecek vergisi ile ertelenmiş vergi, varsa durdurulan faaliyetlerin sonucu; ertelenmiş vergi geliri yazıldığında bu kalem kârı artırır.Yöntem'de →−89,7 milyon TL
- Net kârNet kâr / net zararDönemin vergi dahil bütün gelir ve giderlerinden sonra kalan sonucu; bağlı ortaklıklardaki diğer ortakların payı da içindedir.Yöntem'de →30,6 milyon TL
Tutarlar yuvarlandı; toplamlar son basamakta tutmayabilir.
Kalemler ne demek?
- Satıştan kalan kâr
- Satışlardan satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr.
- Satış dışı "diğer" gelir ve giderler
- Raporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.
- Yatırım faaliyetleri ve diğer
- Asıl işin dışında tutulan kazanç ve kayıplar: duran varlık ya da menkul kıymet satışından kâr ve zarar, bunların değer artış ve düşüşleri, temettü ve bazı yatırım getirileri, iştirak ve ortak girişimlerin kârından şirkete düşen pay; içeriği dipnotlarda.
- Net finansman
- Raporun finansman gelirleriyle finansman giderlerinin farkı; borçlanmanın maliyeti, bazı şirketlerde mevduat getirisi ve kur farkının bir kısmı burada toplanır.
- Enflasyon düzeltmesi (parasal kayıp)
- Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.
- Vergi ve diğer
- Dönemin ödenecek vergisi ile ertelenmiş vergi, varsa durdurulan faaliyetlerin sonucu; ertelenmiş vergi geliri yazıldığında bu kalem kârı artırır.
Kanıt2026 ilk yarı raporu
| Satıştan kalan kâr | 123,5 milyon TL |
|---|---|
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler | +19,9 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 143,4 milyon TL |
| Yatırım faaliyetleri ve diğer | +10,9 milyon TL |
| Net finansman | −4,5 milyon TL |
| Enflasyon düzeltmesi (parasal kayıp) | −29,6 milyon TL |
| Vergi öncesi kâr | 120,3 milyon TL |
| Vergi ve diğer | −89,7 milyon TL |
| Net kâr | 30,6 milyon TL |
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi |
|---|---|---|
| Net dönem kârı (toplam) | 30,6 milyon TL | 47,1 milyon TL |
Önünde ne var?
KAPKAPKamuyu Aydınlatma Platformu: borsada işlem gören şirketlerin zorunlu açıklamalarını yayımladığı resmî site.Yöntem'de →'ta son 12 ayda büyüklüğü ölçülebilen iş duyurmadı ve faaliyet raporunda ileriye dönük cümle bulamadık.
Bu soruya kanıtla cevap veremiyoruz.
Nasıl sayıyoruz?
- Son 12 ayda KAP'a iş bildirimi olarak gelen ve tutarı ölçülebilen işleri topluyoruz. Yeni iş ve ek iş (şirketin önceki bir işe eklediği ayrı tutar: ilave sözleşme, ek sipariş) kendi tutarıyla sayılır; şirketin güncelleme dediği ama önceki duyurusu arşivimizde olmayan bildirim de ek iş, tutarı tam sayılır. Şirket aynı işin yeni ya da nihai toplamını sonradan duyurursa yalnız artış sayılır (tutar artışı). Aynı iş önce ihale, sonra sözleşme olarak iki kez duyurulduysa bir kez sayılır (tekrar duyuru); sonradan feshedilen iş sayılmaz.
- Döviz tutarları duyuru günü TCMB döviz alış kuruyla TL'ye çevrilir. Bir yıllık satış, son açıklanan raporlardan hesaplanan son 12 aylık satış: son yıllık satış, artı bu yılın ara dönemi, eksi geçen yılın aynı ara dönemi; enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette eski dönem yaklaşık olarak son raporun tarihindeki paraya taşınır.
- Duyurulan tutarlar çoğu zaman birkaç yıla yayılan sözleşmeler; satış ise bir yılda gerçekleşen. Bu karşılaştırma işin şirket için büyüklüğünü söyler, gelecek yılın satışını söylemez.
Bütün işler, grafiği ve karşı taraflar: İşler (2) →
Geçen yıl duyurduğu işler ve bu yılki büyümesi
İkisi yan yana; biri ötekinin tek sebebi olmayabilir, bir tahmin de değil.
2025'te KAPKAPKamuyu Aydınlatma Platformu: borsada işlem gören şirketlerin zorunlu açıklamalarını yayımladığı resmî site.Yöntem'de →'ta büyüklüğü ölçülebilen iş duyurmamıştı.
Diğer şirketlerde nasıl?
66 şirkete bakınca: 2025'te satışına göre en çok iş duyuran üçte birinEn çok (en az) iş duyuran üçte birŞirketleri bir önceki yılın satışına göre ne kadar iş duyurduklarına göre sıralayıp üç eşit gruba böldüğümüzde en üstteki (ya da en alttaki) grup.Yöntem'de → 2026'nın ilk yarısındaki ortancaOrtancaDeğerler sıraya dizildiğinde tam ortada kalan değer; birkaç uç değer onu oynatmaz.Yöntem'de → büyümesi +%20,8, en az duyuran üçte birinki +%2,5.
Tek dönem; bir tahmin değil.
Bu rakamlar nasıl denetlendi?
- Cümleleri program kuruyor. Cevaplar sabit şablonlardan; rakamlar finansal rapordan ve KAP bildiriminden. Yapay zekâ bu sayfada cümle yazmıyor: yalnız bildirimden tutarı ve karşı tarafı okuyor ve faaliyet raporundan cümle seçiyor.
- Finansal rakamlar ham raporla denetlendi. Arşivdeki 2026 ilk yarı raporlarının hepsini (138 rapor) program ham raporla karşılaştırdı; ayrıca 20 raporun 9'ar ana rakamını (180 rakam) bir Claude ajanı satır satır okudu, 180'i de tuttu.
- İşin büyüklüğü sınamada 50 bildirimin 49'unda doğru okundu. Bildirimlerdeki tutarı ve karşı tarafı bir dil modeli okuyor; ölçümün ayrıntısı Yöntem'de →
- Şirketin sözleri birebir. Program her cümlenin faaliyet raporunda aynen geçtiğini kontrol ediyor, geçmeyeni atıyor.
- Her rakamın kaynağı açılıyor; kod açık. Her bölümün altındaki “Kanıt” rakamın geldiği rapor satırını ve KAP bildirimini açar. Kod: github.com/Havali55/kapradar ↗
Sınırlar
- Tahmin, öneri ya da hedef fiyat yok. Bu sayfa yatırım tavsiyesi değildir.
- Duyurulan iş tutarları çoğu zaman birkaç yıla yayılır; satışla karşılaştırma işin büyüklüğünü söyler, gelecek satışı söylemez.
- Rapor enflasyona göre düzeltilmemişse ya da geçen yılın raporu arşivimizde yoksa büyümeyi yazmıyoruz.
- Finansal kalem denetimi yalnız 2026 ilk yarı raporlarında yapıldı. Dipnotlar arşivde yok: “diğer” gelir ve giderlerin içeriğini doğrulamadık.
- Şirketin sözlerini bir dil modeli seçti; belgede olup burada görünmeyen cümleler vardır.
Sayılar kamuya açık KAP bildirimleri ve finansal raporlardan. Sayfa 8 Kasım 2026 08:17 itibarıyla kuruldu. Yöntem ve sınırlar.