CVKMD
CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Son 12 aylık satışSon 12 aylık satış nasıl kuruldu?2025 yılının satışı, artı 2026'nın ilk dokuz ayı, eksi 2025'in ilk dokuz ayı. Enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette 2025 rakamı yaklaşık olarak son raporun tarihindeki (30 Eylül 2026) paraya taşınır.Yöntem'de → 6,4 milyar TL (Eki 2025 – Eyl 2026)
Kısaca
- Büyüyor mu?Evet, büyüyor.2026'nın ilk dokuz ayında satışları, geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmış olarak %79,1 arttı.
- Verimli mi?Evet, satıştan kalan kâr payını artırıyor.Son dönemi 1,8 milyar TL net kârla kapattı; geçen yılın aynı döneminde 558,3 milyon TL net kâr vardı.Enflasyon muhasebesinin yazdığı, nakit olmayan parasal kazanç (2,3 milyar TL) bu dönemin net kârından (1,8 milyar TL) büyük.
- Önünde ne var?Son 12 ayda KAP'ta 2 iş duyurdu; toplamı bir yıllık satışının %64'ü.
- Kaynak: KAP bildirimleri ve finansal raporlar
- Son rapor: 2026 dokuz aylık raporu ↗
- Sayfa kuruldu: 8 Kasım 2026 08:17
- Rakamlar nasıl denetlendi ↓
- Yatırım tavsiyesi değildir
Büyüyor mu?
Evet, büyüyor.
Değişimenflasyondan arındırılmış +%79,1
2026'nın ilk dokuz ayında satışları, geçen yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmışEnflasyondan arındırılmış (reel) değişimGeçen yılın rakamı genel enflasyon oranında raporun tarihindeki paraya taşındıktan sonra kalan değişim; enflasyonun üstündeki ya da altındaki kısmı gösterir, satılan miktarın değişimiyle aynı şey değildir.Yöntem'de → olarak %79,1 arttı.
2025'in tamamında %20,1 küçülmüştü.
Kanıt2026 dokuz aylık raporu2025 yıllık raporu
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 5,6 milyar TL | 3,1 milyar TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 3,3 milyar TL | 4,1 milyar TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
Nasıl hesapladık?
- Şirket bu raporu enflasyona göre düzeltmiş: geçen yılın rakamı da raporun tarihindeki parayla yazılı. İki rakam aynı paranın değeriyle olduğu için aradaki fark enflasyonun üstündeki büyüme.
- Bu dönem satış 5,6 milyar TL; geçen yılın aynı dönemi raporun tarihindeki parayla 3,1 milyar TL.
- En az %5 artışa "büyüyor", en az %5 azalışa "küçülüyor", arasına "yerinde sayıyor" diyoruz.
Verimli mi?
Evet, satıştan kalan kâr payınıSatıştan kalan kâr payıSattığı her 100 liradan, satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr; satış dışı “diğer” kalemler, yatırım, finansman ve parasal kazanç ya da kayıp buna girmez.Yöntem'de → artırıyor.
Açık şeridin tamamı 100 lira.
Satıştan kalan kâr payı 2026'nın ilk dokuz ayında %34,6: sattığı her 100 liradan, malın maliyeti ve faaliyet giderleri düşülünce 34,6 lira kâr kaldı.
Geçen yılın aynı döneminde bu pay %16,7 idi; 17,9 puan arttı.
Rapordaki faaliyet kârı marjıRapordaki faaliyet kârı marjıRapordaki faaliyet kârının (esas faaliyet kârı) satışa oranı: sattığı her 100 liradan, satış dışı “diğer” gelir ve giderler de hesaba katılınca kaç liranın kâr olarak kaldığı.Yöntem'de → yalnız 11,3 puan artmış görünüyor, çünkü satış dışı "diğer" gelir ve giderlerinSatış dışı "diğer" gelir ve giderlerRaporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.Yöntem'de → katkısı azaldı: bu kalem geçen yılın aynı döneminde −7,4 milyon TL, bu dönem −378,5 milyon TL.
2025'in tamamında ise satıştan kalan kâr payı 8,4 puan düşmüştü.
Kanıt2026 dokuz aylık raporu2025 yıllık raporu
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 5,6 milyar TL | 3,1 milyar TL |
| Brüt kâr | 2,4 milyar TL | 949,0 milyon TL |
| Faaliyet giderleri | −470,1 milyon TL | −429,0 milyon TL |
| Satıştan kalan kâr | 1,9 milyar TL | 520,1 milyon TL |
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler (net) | −378,5 milyon TL | −7,4 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 1,6 milyar TL | 512,6 milyon TL |
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 3,3 milyar TL | 4,1 milyar TL |
| Brüt kâr | 913,6 milyon TL | 1,5 milyar TL |
| Faaliyet giderleri | −433,7 milyon TL | −536,7 milyon TL |
| Satıştan kalan kâr | 479,9 milyon TL | 945,1 milyon TL |
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler (net) | 2,3 milyon TL | −174,8 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 482,2 milyon TL | 770,2 milyon TL |
Nasıl hesapladık?
- Satıştan kalan kâr payı: sattığı her 100 liradan, satılan malın maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr. Finansman gideri, kur farkı ve enflasyon muhasebesinin parasal kazanç ya da kaybı buna girmez.
- Rapordaki "esas faaliyet kârı" bunun üstüne satış dışı "diğer" gelir ve giderleri de ekler. Bu kalemler dönemden döneme çok oynayabildiği için hükmü satıştan kalan kâr payıyla veriyoruz; iki ölçü 1 puandan fazla ayrışırsa ayrıca söylüyoruz.
- "Koruyor" demek için satıştan kalan kâr payının geçen yılın aynı dönemine göre 1 puandan fazla düşmemesi gerekiyor; en az 1 puanlık artış "artırıyor".
Satıştan net kâra
Satıştan kalan kârdan net sonuca, raporun kalemleriyle.
Dönemi 1,8 milyar TL net kârla kapattı; geçen yılın aynı döneminde 558,3 milyon TL net kâr vardı.
Kârı en çok azaltan kalem net finansmanNet finansmanRaporun finansman gelirleriyle finansman giderlerinin farkı; borçlanmanın maliyeti, bazı şirketlerde mevduat getirisi ve kur farkının bir kısmı burada toplanır.Yöntem'de →: −1,5 milyar TL.
Enflasyon muhasebesininTMS 29 (enflasyon muhasebesi)Yüksek enflasyonda şirketin bütün finansal tablolarını, geçen yılın karşılaştırma rakamları dahil, raporun tarihindeki paranın satın alma gücüyle yeniden yazmasını isteyen muhasebe standardı.Yöntem'de → yazdığı, nakit olmayan parasal kazançEnflasyon düzeltmesi (parasal kazanç ya da kayıp)Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.Yöntem'de → (2,3 milyar TL) bu dönemin net kârından (1,8 milyar TL) büyük.
- Satıştan kalan kâr
- Satış dışı ve muhasebe kalemleri (artıran, azaltan)
- Ara toplam
- Net sonuç
Dikey çizgi sıfır. Her kalem bir öncekinin bittiği yerden başlar; sağa giden kârı artırır, sola giden azaltır. Tutarın işareti de yazılı.
- Satıştan kalan kârSatıştan kalan kârSatışlardan satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr.Yöntem'de →1,9 milyar TL
- Satış dışı "diğer" gelir ve giderlerSatış dışı "diğer" gelir ve giderlerRaporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.Yöntem'de →−378,5 milyon TL
- Rapordaki faaliyet kârıRapordaki faaliyet kârı (esas faaliyet kârı)Raporun “esas faaliyet kârı” satırı: satıştan kalan kâra satış dışı “diğer” gelir ve giderlerin eklenmiş hâli; yatırım, finansman, parasal kalem ve vergiden öncedir.Yöntem'de →1,6 milyar TL
- Yatırım faaliyetleri ve diğerYatırım faaliyetleri ve diğerAsıl işin dışında tutulan kazanç ve kayıplar: duran varlık ya da menkul kıymet satışından kâr ve zarar, bunların değer artış ve düşüşleri, temettü ve bazı yatırım getirileri, iştirak ve ortak girişimlerin kârından şirkete düşen pay; içeriği dipnotlarda.Yöntem'de →−7,0 milyon TL
- Net finansmanNet finansmanRaporun finansman gelirleriyle finansman giderlerinin farkı; borçlanmanın maliyeti, bazı şirketlerde mevduat getirisi ve kur farkının bir kısmı burada toplanır.Yöntem'de →−1,5 milyar TL
- Enflasyon düzeltmesi (parasal kazanç)Enflasyon düzeltmesi (parasal kazanç ya da kayıp)Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.Yöntem'de →+2,3 milyar TL
- Vergi öncesi kârVergi öncesi kârBütün gelir ve giderlerden sonra, vergiden önce kalan kâr.Yöntem'de →2,3 milyar TL
- Vergi ve diğerVergi ve diğerDönemin ödenecek vergisi ile ertelenmiş vergi, varsa durdurulan faaliyetlerin sonucu; ertelenmiş vergi geliri yazıldığında bu kalem kârı artırır.Yöntem'de →−511,7 milyon TL
- Net kârNet kâr / net zararDönemin vergi dahil bütün gelir ve giderlerinden sonra kalan sonucu; bağlı ortaklıklardaki diğer ortakların payı da içindedir.Yöntem'de →1,8 milyar TL
Tutarlar yuvarlandı; toplamlar son basamakta tutmayabilir.
Kalemler ne demek?
- Satıştan kalan kâr
- Satışlardan satılan malın ya da hizmetin maliyeti ve faaliyet giderleri (pazarlama, genel yönetim, Ar-Ge) düşülünce kalan kâr.
- Satış dışı "diğer" gelir ve giderler
- Raporun "esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler" satırları: asıl işe bağlı ama satış kârına girmeyen kalemler, örneğin müşteri ve tedarikçi hesaplarındaki kur ve vade farkları, karşılıklar ya da teşvikler olabilir; içeriği şirketten şirkete değişir, ayrıntısı dipnotlarda.
- Yatırım faaliyetleri ve diğer
- Asıl işin dışında tutulan kazanç ve kayıplar: duran varlık ya da menkul kıymet satışından kâr ve zarar, bunların değer artış ve düşüşleri, temettü ve bazı yatırım getirileri, iştirak ve ortak girişimlerin kârından şirkete düşen pay; içeriği dipnotlarda.
- Net finansman
- Raporun finansman gelirleriyle finansman giderlerinin farkı; borçlanmanın maliyeti, bazı şirketlerde mevduat getirisi ve kur farkının bir kısmı burada toplanır.
- Enflasyon düzeltmesi (parasal kazanç)
- Enflasyon muhasebesinin yazdığı, kasaya para girip çıkmayan kalem: nakdi ve alacağı borcundan fazla olan şirket paranın değer kaybı yüzünden kayıp (eksi), borcu fazla olan şirket kazanç (artı) yazar.
- Vergi ve diğer
- Dönemin ödenecek vergisi ile ertelenmiş vergi, varsa durdurulan faaliyetlerin sonucu; ertelenmiş vergi geliri yazıldığında bu kalem kârı artırır.
Kanıt2026 dokuz aylık raporu
| Satıştan kalan kâr | 1,9 milyar TL |
|---|---|
| Satış dışı "diğer" gelir ve giderler | −378,5 milyon TL |
| Rapordaki faaliyet kârı | 1,6 milyar TL |
| Yatırım faaliyetleri ve diğer | −7,0 milyon TL |
| Net finansman | −1,5 milyar TL |
| Enflasyon düzeltmesi (parasal kazanç) | +2,3 milyar TL |
| Vergi öncesi kâr | 2,3 milyar TL |
| Vergi ve diğer | −511,7 milyon TL |
| Net kâr | 1,8 milyar TL |
| Parasal kazanç (net parasal pozisyon) | 2,3 milyar TL |
| Net kâr, ana ortaklık payı | 1,9 milyar TL |
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi |
|---|---|---|
| Net dönem kârı (toplam) | 1,8 milyar TL | 558,3 milyon TL |
Şirket kârlılık hakkında ne diyor?
Faaliyet raporundan birebir.
Yıl içerisinde Küresel emtia piyasalarındaki dalgalanmalara ve maliyet artışlarına rağmen etkin risk yönetimi uygulamalarımız ve disiplinli maliyet kontrol mekanizmalarımız sayesinde dengeli bir finansal performans sergiledik.
Önünde ne var?
Son 12 aydaSon 12 ayda (duyurulan işler)Sayfanın kurulduğu günden geriye 12 ay; bu sürede KAP'a gelen ve tutarı ölçülebilen yeni iş bildirimleri sayılır, satışın 12 ayı ise son finansal raporla biter.Yöntem'de → KAP'ta 2 iş duyurdu; toplamı bir yıllık satışının %64'ü.
Duyurulan işlerin toplamı 4,1 milyar TL; son 12 aylık satışıSon 12 aylık satış (bir yıllık satış)Son açıklanan finansal rapora kadar geçen 12 ayın satışı; yıllık ve ara dönem raporlarından hesaplanır, enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette eski dönem yaklaşık olarak son raporun tarihindeki paraya taşınır.Yöntem'de → 6,4 milyar TL.
Bu, son 12 ayda duyurulan işlerin toplamı; elindeki bütün işler değil. Şirketin kendi raporunda sözleşmeleri hakkında söyledikleri aşağıda.
KanıtSon 12 aylık satış (Eki 2025 – Eyl 2026)2 KAP bildirimi
- 25 Şubat 2026Karşı taraf açıklanmadı26,6 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
- 10 Aralık 2025Trafigura Pte. Ltd. (Yurt Dışında Yerleşik)70 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
| Son 12 aylık satış | 6,4 milyar TL |
|---|
2025 yılının satışı, artı 2026'nın ilk dokuz ayı, eksi 2025'in ilk dokuz ayı. Enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette 2025 rakamı yaklaşık olarak son raporun tarihindeki (30 Eylül 2026) paraya taşınır. Bağlantı hesaba giren en son rapora gider.
Nasıl sayıyoruz?
- Son 12 ayda KAP'a iş bildirimi olarak gelen ve tutarı ölçülebilen işleri topluyoruz. Yeni iş ve ek iş (şirketin önceki bir işe eklediği ayrı tutar: ilave sözleşme, ek sipariş) kendi tutarıyla sayılır; şirketin güncelleme dediği ama önceki duyurusu arşivimizde olmayan bildirim de ek iş, tutarı tam sayılır. Şirket aynı işin yeni ya da nihai toplamını sonradan duyurursa yalnız artış sayılır (tutar artışı). Aynı iş önce ihale, sonra sözleşme olarak iki kez duyurulduysa bir kez sayılır (tekrar duyuru); sonradan feshedilen iş sayılmaz.
- Döviz tutarları duyuru günü TCMB döviz alış kuruyla TL'ye çevrilir. Bir yıllık satış, son açıklanan raporlardan hesaplanan son 12 aylık satış: son yıllık satış, artı bu yılın ara dönemi, eksi geçen yılın aynı ara dönemi; enflasyon muhasebesi uygulayan şirkette eski dönem yaklaşık olarak son raporun tarihindeki paraya taşınır.
- Duyurulan tutarlar çoğu zaman birkaç yıla yayılan sözleşmeler; satış ise bir yılda gerçekleşen. Bu karşılaştırma işin şirket için büyüklüğünü söyler, gelecek yılın satışını söylemez.
Sözleşmeleri hakkında ne diyor?
Faaliyet raporundan birebir. Cümleleri bir dil modeli seçti; program her cümlenin belgede aynen geçtiğini denetledi. Seçim eksik olabilir.
Sarıalan Altın İşletmesi'nde gerçekleştirilmesi planlanan açık ocak üretiminden 2027 yılına kadar elde edilecek ürünlerin %100'ünü satın alma hakkı karşılığında, küresel emtia şirketi Trafigura Pte. Ltd. ile 30 milyon ABD Doları tutarında bir off-take (ön alım) anlaşması imzalamıştır.
Diğer 4 alıntı
Şirket'in bağlı ortaklığı Aldridge Mineral Madencilik A.Ş. tarafından, Yozgat ili Boğazlıyan ilçesi Yenipazar beldesinde gerçekleştirilmesi planlanan Yenipazar Polimetalik Maden İşletmesi Projesi kapsamında yürütülen yatırım faaliyetleri çerçevesinde, Aldridge Mineral Madencilik A.Ş. ile yurt dışında yerleşik Metso Finland Oy arasında 21.07.2026 tarihinde 25,2 milyon Euro tutarında "Ana Ekipman Tedarik Sözleşmesi" imzalanmıştır.
CVK Madencilik ile küresel emtia şirketi Trafigura Pte. Ltd. ("Trafigura") arasında 21.07.2026 tarihinde imzalanan ve kamuoyuna duyurulan geniş kapsamlı stratejik iş birliğine ilişkin Niyet ve Temel Şartlar Belgesi (Indicative Term Sheet) çerçevesinde, 27.07.2026 tarihinde 70.000.000 ABD Doları tutarında bir Ön Ödeme Sözleşmesi (Prepayment Agreement) imzalanmıştır.
Rapor döneminde imzalanan toplam 121,9 milyon ABD Doları tutarındaki diğer off-take anlaşmaları ise krom cevheri satışına yönelik olup, Nisan 2025 - Ocak 2027 döneminde aylık düzenli sevkiyatlar halinde gerçekleştirilecek krom cevheri teslimatlarını kapsamaktadır.
Rapor döneminde imzalanan 30 milyon ABD Doları tutarındaki ilk off-take anlaşması ile Trafigura, Sarıalan Altın İşletmesi Projesi'nin açık ocak üretiminden 2027 yılına kadar elde edilecek ürünlerin %100'ünü satın alma hakkını elde etmektedir.
Satışına oranla en büyük iki iş
Duyurulduğu günkü bir yıllık satışına göre sıralı; TL karşılığı duyuru günü TCMB döviz alış kuruyla.
10 Aralık 2025Trafigura Pte. Ltd. (Yurt Dışında Yerleşik)
70 milyon USDduyurulduğu gün bir yıllık satışının %91'i
≈ 3,0 milyar TL, duyuru günü TCMB döviz alış kuruyla.
KAP · İş bildirimi Hesabı ve kanıtı
Bildirimdeki tutar cümlesi
KAPİş bildirimi10 Aralık 2025 70 milyon ABD Doları
25 Şubat 2026
26,6 milyon USDduyurulduğu gün bir yıllık satışının %36'sı
≈ 1,2 milyar TL, duyuru günü TCMB döviz alış kuruyla.
KAP · İş bildirimi Hesabı ve kanıtı
Bildirimdeki tutar cümlesi
KAPİş bildirimi25 Şubat 2026 26,64 milyon ABD Doları USD
Bütün işler, grafiği ve karşı taraflar: İşler (12) →
Şirketin raporundaki diğer sözleri (18)
Neyi kuruyor?
Harmancık Krom İşletmesi'nin Grup bünyesine dahil olmasının ardından, bölgedeki yer altı maden ocaklarına ve krom zenginleştirme tesisine yönelik kapasite artırma çalışmalarına başlanmış, yapılan yatırımlarla bölgedeki yer altı maden ocaklarını tünellerle birleştirme projesi kapsamında tüvenan cevher üretiminde artış sağlanmış, krom zenginleştirme tesisi ağır bakım ve yenileme projesi kapsamında makina ve ekipmanlar yenilenerek günlük 1.000 metrik ton besleme kapasitesine ulaşılmıştır.
CVK Madencilik'in güçlü operasyonel tecrübesi ve vizyonuyla projeye dahil olması, uzun süredir yatırım aşamasına geçmeyi bekleyen Yenipazar Projesi'ne yeniden büyük bir ivme kazandırmıştır. Projenin finansmanına yönelik olarak ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarıyla yürütülen yoğun görüşmeler neticesinde, Ocak 2026'da Aldridge ile Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. arasında toplam 192 milyon ABD doları tutarında, ilk üç yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam dokuz yıl vadeli bir kredi sözleşmesi imzalanmıştır.
Yapılan yatırımlar sonrasında, bölgedeki maden ocaklarında aylık 12.000 metrik ton direkt satılabilir kalitede parça krom cevheri, günlük 1.000 metrik ton besleme kapasiteli krom zenginleştirme tesisinde ise aylık 3.000 metrik ton krom konsantresi üretilebilmektedir.
Yapılan yatırımlar sonrasında, bölgedeki yer altı maden ocaklarından aylık 12.000 metrik ton direkt satılabilir kalitede parça krom cevheri, yenilenen krom zenginleştirme tesisinde ise aylık 3.000 metrik ton krom konsantresi üretilebilmektedir.
Kalkım bölgesindeki ruhsat sahasında bulunan tümü mekanize yer altı maden ocaklarında yıllık 500.000 metrik ton tüvenan cevheri üretimi yapılabilmekte, yıllık 300.000 metrik ton besleme kapasiteli flotasyon tesisinde işlenen tüvenan cevherinden yılda 30.000 metrik ton kurşun, çinko, bakır ve gümüş konsantresi üretilebilmektedir.
CVK Madencilik 2023 yılı Nisan ayında gerçekleştirdiği halka arzdan elde etmiş olduğu fonun %70'i altın madenciliği yatırımları kapsamında Sarıalan'daki üretim tesisinin finansmanında kullanmıştır.
Yenipazar Polimetalik Maden Projesi için toplam 240.000.000 USD tutarında yatırım öngörülmekte olup, proje için öngörülen yatırım tutarının %80'ini karşılayacak oranda (192.000.000 USD tutarında) kredi kullanılması kararlaştırılmıştır.
İleriye dönük ne diyor?
CVK Madencilik, 2026 yılında deneme üretimine başlanan Sarıalan Altın İşletmesi Projesi sayesinde, krom madenciliğindeki güçlü konumunu altın madenciliğine de taşıyarak madencilik sektöründeki etkinliğini daha da artırmayı planlamaktadır.
Düşük tenörlü krom cevheri üretiminin artırılması için yeni üretim alanları planlanmış, izin başvuruları yapılmıştır. Yeni yatırımlarla birlikte krom zenginleştirme tesisinin sürekli olarak çalıştırılması ve üretim miktarlarının daha da arttırılması hedeflenmektedir.
Yer altı ve yer üstü açık maden ocaklarında üretilen tüvenan cevherin, flotasyon tesisinde işlenerek altın konsantresi haline getirilmesi ve önemli bir kısmının ihraç edilmesi planlanan projenin bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlaması beklenmektedir.
Planlanan halka arzdan elde edilecek fon ile krom cevherinin yüksek katma değerli ürüne dönüştürülmesini sağlayacak bir ferrokrom üretim tesisi kurulması hedeflenmektedir.
UMREK yetkililerince hazırlanan 20.05.2024 tarihli "Manyezit Cevheri UMREK Kodlu Kaynak Raporu"na göre söz konusu sahadaki belirlenmiş manyezit kaynak miktarı 1.977.714 ton olarak hesaplanmıştır. Proje kapsamında izin süreçlerinin tamamlanması ile birlikte manyezit cevheri üretimine başlanması planlanmaktadır.
İlave atık havuzu yapımı için ÇED başvurusu yapılmış olup, ÇED olumlu raporu alınması durumunda atık havuzu inşaatına başlanıp tamamlanması planlanmaktadır.
Nereye satıyor?
Yer altı ve yer üstü açık maden ocaklarında üretilen tüvenan cevherin büyük bir kısmını oluşturan yüksek tenörlü (parça) krom cevheri, herhangi işlemden geçirilmeden direkt olarak ihraç edilebilmektedir.
Yer altı maden ocaklarında üretilen tüvenan cevheri, flotasyon tesisinde işlenerek kurşun ve çinko konsantresi haline getirilmekte ve önemli bir kısmı ihraç edilmektedir.
18.02.2026 tarihinde deneme üretimi faaliyetlerine başlanan Sarıalan Altın İşletmesi'nde 03.04.2026 tarihinde ilk konsantre cevher ihracatı gerçekleştirilmiştir.
Yıl içerisinde, küresel emtia şirketi Trafigura ile başlattığımız iş birliğini imzalanan yeni off-take anlaşmalarıyla uzun vadeli stratejik bir sinerjiye dönüştürdük. Söz konusu anlaşmalar, ihracat gelirlerimizde öngörülebilirliği artırırken, Şirketimizin küresel tedarik zincirine entegrasyonunu güçlendirmiş ve uzun vadeli büyüme hedeflerimizi desteklemiştir.
Grup, 2025 yılında hasılatının büyük bir kısmını krom cevheri satışlarından elde etmiştir. Ağırlıklı olarak yurt dışına satış yapan Grup, Rapor döneminde ülkemiz krom cevheri ihracatının yaklaşık %17,1'ini gerçekleştirmiştir.
Sayfa numarası PDF dosyasının sayfası. Kaynak belgeler: 2025 Faaliyet Raporu ↗ · 2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu ↗
Geçen yıl duyurduğu işler ve bu yılki büyümesi
İkisi yan yana; biri ötekinin tek sebebi olmayabilir, bir tahmin de değil.
2025'te o yılki satışının 2,2 katı kadar iş duyurmuştu (8 iş); 2026'nın ilk yarısında satışları enflasyondan arındırılmışEnflasyondan arındırılmış (reel) değişimGeçen yılın rakamı genel enflasyon oranında raporun tarihindeki paraya taşındıktan sonra kalan değişim; enflasyonun üstündeki ya da altındaki kısmı gösterir, satılan miktarın değişimiyle aynı şey değildir.Yöntem'de → olarak %30,0 arttı.
Kanıt2025 yıllık raporu2026 ilk yarı raporu8 KAP bildirimi
- 10 Aralık 2025Trafigura Pte. Ltd. (Yurt Dışında Yerleşik)70 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
- 30 Eylül 2025Trafigura Pte. Ltd. (Yurt Dışında Yerleşik)25,0 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
- 5 Haziran 2025Trafigura Pte. Ltd. (Yurt Dışında Yerleşik)17,3 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
- 9 Nisan 2025Trafigura Pte. Ltd. (Yurt Dışında Yerleşik)9,6 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
- 7 Nisan 2025Trafigura Pte. Ltd. (Yurt Dışında Yerleşik)30 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
- 20 Mart 2025Karşı taraf açıklanmadı860 milyon TLHesabı · KAP'ta aç ↗
- 28 Şubat 2025Karşı taraf açıklanmadı1,8 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
- 27 Ocak 2025Karşı taraf açıklanmadı3,1 milyon USDHesabı · KAP'ta aç ↗
| 2025 satışı | 3,3 milyar TL |
|---|
| Kalem | Bu dönem | Geçen yılın aynı dönemi, raporun tarihindeki parayla |
|---|---|---|
| Satış | 2,6 milyar TL | 2,0 milyar TL |
İki rakam da bu rapordan: şirket geçen yılın rakamını raporun tarihindeki parayla yazmış.
Diğer şirketlerde nasıl?
66 şirkete bakınca: 2025'te satışına göre en çok iş duyuran üçte birinEn çok (en az) iş duyuran üçte birŞirketleri bir önceki yılın satışına göre ne kadar iş duyurduklarına göre sıralayıp üç eşit gruba böldüğümüzde en üstteki (ya da en alttaki) grup.Yöntem'de → 2026'nın ilk yarısındaki ortancaOrtancaDeğerler sıraya dizildiğinde tam ortada kalan değer; birkaç uç değer onu oynatmaz.Yöntem'de → büyümesi +%20,8, en az duyuran üçte birinki +%2,5.
CVKMD en çok iş duyuran üçte birde.
Tek dönem; bir tahmin değil.
Bu rakamlar nasıl denetlendi?
- Cümleleri program kuruyor. Cevaplar sabit şablonlardan; rakamlar finansal rapordan ve KAP bildiriminden. Yapay zekâ bu sayfada cümle yazmıyor: yalnız bildirimden tutarı ve karşı tarafı okuyor ve faaliyet raporundan cümle seçiyor.
- Finansal rakamlar ham raporla denetlendi. Arşivdeki 2026 ilk yarı raporlarının hepsini (138 rapor) program ham raporla karşılaştırdı; ayrıca 20 raporun 9'ar ana rakamını (180 rakam) bir Claude ajanı satır satır okudu, 180'i de tuttu.
- İşin büyüklüğü sınamada 50 bildirimin 49'unda doğru okundu. Bildirimlerdeki tutarı ve karşı tarafı bir dil modeli okuyor; ölçümün ayrıntısı Yöntem'de →
- Şirketin sözleri birebir. Program her cümlenin faaliyet raporunda aynen geçtiğini kontrol ediyor, geçmeyeni atıyor.
- Her rakamın kaynağı açılıyor; kod açık. Her bölümün altındaki “Kanıt” rakamın geldiği rapor satırını ve KAP bildirimini açar. Kod: github.com/Havali55/kapradar ↗
Sınırlar
- Tahmin, öneri ya da hedef fiyat yok. Bu sayfa yatırım tavsiyesi değildir.
- Duyurulan iş tutarları çoğu zaman birkaç yıla yayılır; satışla karşılaştırma işin büyüklüğünü söyler, gelecek satışı söylemez.
- Rapor enflasyona göre düzeltilmemişse ya da geçen yılın raporu arşivimizde yoksa büyümeyi yazmıyoruz.
- Finansal kalem denetimi yalnız 2026 ilk yarı raporlarında yapıldı. Dipnotlar arşivde yok: “diğer” gelir ve giderlerin içeriğini doğrulamadık.
- Şirketin sözlerini bir dil modeli seçti; belgede olup burada görünmeyen cümleler vardır.
Sayılar kamuya açık KAP bildirimleri ve finansal raporlardan. Sayfa 8 Kasım 2026 08:17 itibarıyla kuruldu. Yöntem ve sınırlar.